Setkávání menšin - moravští Chorvaté a chorvatští Češi
Základní informace o projektu:
Výzva 2018, výběrové kolo 1 KA2 - Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů, KA229 - School Exchange Partnerships.
Číslo projektu: 2018-1-CZ01-KA229-048095_1
Název projektu: Setkávání menšin - moravští Chorvaté a chorvatští Češi
Zkratka projektu: Setkávání menšin. Název projektu v angličtině: Minority Encounters - Moravian Croats and Croatian Czechs
Doba trvání projektu: 1. 9. 2018 - 31. 8. 2020
Koordinátor: Gymnázium a jazyková škola s právem statní jazykové zkoušky Břeclav, příspěvková organizace
Partnerská škola: Česká základní škola Josefa Růžičky Končenice
Publicita projektu
Pořad v Radio Daruvar (placená inzerce)
Článek v časopise Jednota, č. 24/2019 (vydává Orgán svazu Čechů v republice Chorvatsko)
Reportáž z vernisáže výstavy na webu města Břeclavi 3. 9. 2019
Fotogalerie z vernisáže výstavy na facebookovém profilu města Břeclavi 3. 9. 2019
Výsledky projektu:
Interaktivní mapa (Moravští Chorvaté)
Video z aktivity C2 (Gymnázium Břeclav v Chorvatsku)
Fotogalerie zcela dole ⬇
Popis projektu:
Smyslem našeho projektu je umožnit žákům nahlédnout do problematiky národnostních menšin na konkrétních živých příkladech a současně jim ukázat mezinárodní, evropský rozměr občanského soužití. Chceme jim rovněž ukázat složitost a krutost moderní historie, resp. to, jak dnes historické, dříve aktuální události ovlivňovaly životy etnických skupin.
Naším partnerem je jedna ze dvou českých škol v chorvatské Slavonii - Češka osnovna škola Josipa Ružičke v Končanici. Region, kde sídlí naše škola, má přitom významné historické vazby na chorvatskou menšinu na Moravě, která zde po staletí žila a dala našemu regionu obecní názvy (Charvátská Nová Ves – dnes součást Břeclavi) a celou řadu vlastních jmen zde žijících lidí. Osudy moravských Chorvatů výrazně ovlivnila druhá světová válka, jejich kompaktní sídla byla zničena a dnes je složitě, ale nadšeně obnovováno obecné povědomí o jejich existenci. Chorvatští Češi prodělali zase nejednu peripetii i v souvislosti s válkami v rámci rozpadu Jugoslávie, nicméně zachovali si svou místní integritu a dnes jejich nositelé udržují kulturní povědomí o české existenci ve Slavonii.
Našim žákům chceme nabídnout možnost studovat, zkoumat a porovnávat osudy chorvatských Čechů a moravských Chorvatů. Chceme jim ukázat, že dějiny Evropy jsou nejen dějinami evropských národů, ale že tyto evropské národy jsou propojeny daleko úžeji, než by se zdálo při pohledu na mapu, znázorňující hranice jednotlivých států. Konkrétněji řečeno, práce na projektu přispěje k poznatkům souvisejícím s brutálním útlakem národnostních menšin v poválečném Československu, zvláště pak po únoru 1948. Výše uvedené vynikne o to více, že bude postaveno do přímého kontrastu s odlišným přístupem k české menšině v Chorvatsku.
Cíle projektu:
- zjištění nových poznatků o okrajové a opomíjené části evropských dějin jako trvale udržitelné přidané hodnoty pro učení se i vzdělávání
- zmapování národopisných odlišností, podobností a vzájemných vlivů českého a chorvatského kulturního prostředí
- setkávání a spolupráce dětí z odlišného kulturně-historického prostředí
- sledování složitostí evropských dějin na základě vztahů národů a národnostních menšin
- přispění k poznání, že soužití více národností na jednom území je nejen možné, ale i prospěšné.
Produkty projektu:
- účastníci projektu zorganizují jednodenní výstavu "PŘED STO LETY NA JIŽNÍ MORAVĚ" v prostoru před budovami svých škol. Výstava bude obsahovat mj. ukázky vytvárných prací, doplněných moravsko-chorvatskou lidovou slovesností. Podklady připraví obě spolupracující školy.
- účastníci projektu připraví dva krátké dokumentární videomateriály zachycující realizovanou česko- chorvatskou spolupráci
- účastníci z břeclavského gymnázia připraví s pomocí dobrovolných odborníků podklady pro interaktivní mapu s turistickým zaměřením, propagující studovaný region, - účastníci z chorvatské základní školy vytvoří jednoduchou skládanou brožuru propagující krajinu, historii a současný život českých Chorvatů.