Přijímací řízení 2023
Termíny přijímacích zkoušek v roce 2023:
Čtyřleté studium: 13. a 14. dubna 2023
Osmileté studium: 17. a 18. dubna 2023
Náhradní termín: 10. a 11. května 2023
Počet přihlášených uchazečů ke čtyřletému studiu: 112
Počet přihlášených uchazečů k osmiletému studiu: 116
Kritéria přijímacího řízení:
Úplné znění kritérií přijímacího řízení pro čtyřleté studium (obor KKOV 79-41-K/41) naleznete ZDE ve formátu pdf.
Úplné znění kritérií přijímacího řízení pro osmileté studium (obor KKOV 79-41-K/81) naleznete ZDE ve formátu pdf.
Kritéria přijímacího řízení upravená pro uchazeče podle zákona 67/2022 Sb. a podle § 20 zákona 561/2004 Sb., naleznete ZDE ve formátu pdf.
Další informace
Stránky, informující o různých cvičných testech, které pomohou uchazečům s přípravou, jsou zde: https://prijimacky.cermat.cz/menu/testova-zadani-k-procvicovani
Odkaz na školní vzdělávací program gymnázia ZDE..
Učební plány (hodinové dotace jednotlivých předmětů) vycházející z uvedených plánů jsou k dispozici ZDE
Na tomto místě zveřejňujeme zajímavé statistické údaje za posledních pět let o počtech uchazečů, přijatých po ukončení přijímacího řízení a jejich maximálním i minimálním dosaženém skóre celkově i zvláště z matematiky a českého jazyka.
Kritéria přijímacího řízení upravená pro uchazeče podle zákona 67/2022 Sb., budou k dispozici zde.
Vzor odvolání proti nepřijetí ke studiu k vyplnění zde
Přehledné informace o přijímačkách v podobě odpovědí na časté otázky (FAQ):
Kdo může podat přihlášku ke studiu?
Přihlášku může podat zákonný zástupce nezletilého uchazeče, který k datu podání přihlášky plní povinnou školní docházku v pátém ročníku ZŠ (pro osmiletý studijní obor) nebo devátém ročníku ZŠ (pro čtyřletý studijní obor). Přihlášku podepisuje uchazeč i jeho zákonný zástupce.
Dokdy musíme podat přihlášku?
Pro školní rok 2023/2024 se přihláška podává nejpozději do 1. března 2023.
Co na přihlášce nesmí chybět?
Nezapomeňte vyplnit osobní údaje (jméno, příjmení, datum a místo narození, trvalé bydliště), kontakt (telefon i mail) a v případě, že se jedná o žáka se speciálními vzdělávacími potřebami, uveďte, zda uchazeč přikládá k přihlášce doporučení školského poradenského zařízení. Dále je nutno na zadní straně vyplnit opis požadované klasifikace, který potvrdí základní škola. K tomu doplňte i IZO základní školy. Podrobnosti viz https://prijimacky.cermat.cz/menu/jednotna-prijimaci-zkouska/prihlasky-na-ss/navod-pro-vyplneni-prihlasky-na-ss .
Je nutné na přihlášku potvrzení od lékaře?
Ne.
Kdy se přijímací zkoušky konají?
Pro čtyřleté studium 13. a 14. dubna, pro osmileté studium 17. a 18. dubna.
Co když budu v den přijímacích zkoušek nemocný?
Pokud se uchazeč nemůže v řádném termínu dostavit ke konání testů (např. z důvodu nemoci apod.), může se omluvit řediteli střední školy. Pokud ředitel školy omluvu uzná, uchazeč může konat zkoušku v náhradním termínu. Omluva ovšem nezakládá automaticky právo na náhradní termín.
Na kolik škol se mohu přihlásit?
Uchazeč může v přihlášce uvést dvě školy. Pořadí, které zapíše do přihlášky, nevypovídá o jeho preferencích, pouze určuje, na kterou školu bude dělat přijímačky v prvním a na kterou školu v druhém termínu.
Proč jsou dva termíny přijímacích zkoušek?
Uchazeč může v přihlášce vyplnit až dvě střední školy. Může proto konat přijímací zkoušky ve dvou termínech. V prvním termínu ve škole, kterou označil na přihlášce jako první, ve druhém termínu ve škole, kterou označil na přihlášce jako druhou v pořadí.
Břeclavské gymnázium organizuje taky vlastní zkoušky?
Uchazeči budou u nás skládat pouze jednotnou přijímací zkoušku organizovanou společností CERMAT, a to z matematiky a českého jazyka. Žádnou další zkoušku u nás vykonávat nebudou.
Co když jedna ze škol, na které se hlásím, organizuje navíc vlastní přijímačky?
Pokud ředitel jedné z vybraných škol organizuje kromě jednotné zkoušky ještě vlastní (např. ze studijních předpokladů), vepíšete na přihlášce do pole „Termín školní přijímací zkoušky“ u takové školy datum přijímací zkoušky.
Jak budou výsledky z obou termínů posuzovány?
Pokud budou uchazeči skládat na obou školách jednotnou přijímací zkoušku organizovanou spol. CERMAT, započítá se jim ten lepší výsledek z obou zkoušek. A to zvlášť z češtiny, zvlášť z matematiky. Pokud dopadne lépe zkouška z češtiny na první škole a z matematiky na škole druhé, započtou se mu oba lepší výsledky. Ty potom vezmou obě školy v úvahu při sestavování pořadí uchazečů.
Jaká jsou kritéria pro přijetí?
Závazná podrobná kritéria jsou zveřejněna na stránkách školy pro čtyřleté studium ZDE. a pro osmileté studium ZDE.
Budou se dávat body za známky?
Započítávají se poslední tři vysvědčení před přijímačkami, a to pouze ze tří předmětů – matematiky, českého jazyka a prvního cizího jazyka. V případě samých jedniček z těchto předmětů dostane uchazeč navíc 5 bodů. Podrobnosti ZDE pro čtyřleté studium a ZDE pro osmileté.
Budou se dávat body za průměr na vysvědčení?
Ne, průměr zohledněn nebude. Započítávají se poslední tři vysvědčení před přijímačkami, a to pouze ze tří předmětů – matematiky, českého jazyka a prvního cizího jazyka. V případě samých jedniček z těchto předmětů dostane uchazeč navíc 5 bodů. Podrobnosti ZDE pro čtyřleté studium a ZDE pro osmileté.
Jak to bude s uznáváním různých soutěží?
Týká se pouze uchazečů o čtyřleté studium. V závazných kritériích máme vyjmenovány soutěže, které budeme zohledňovat. Pokud se některé z nich uchazeč zúčastnil v 8. nebo 9. třídě a uspěl při nich na určité úrovni, může získat až 5 bodů do celkového skóre. Podrobnosti ZDE.
Je u přijímacího řízení zohledněna znalost cizích jazyků?
Ano, ale pouze u uchazečů do čtyřletého studijního oboru. Musí ovšem doložit originál nebo ověřenou kopii certifikátu o vykonané standardizované mezinárodní zkoušce z cizího jazyka na úrovni A2/B1/B2. V této kategorii může uchazeč získat až 3 body.
Kolik bodů celkem může uchazeč dosáhnout?
U čtyřletého oboru může dosáhnout maximálně 113 bodů: 50 z českého jazyka, 50 z matematiky, 5 za známky na vysvědčení, 5 za soutěže a 3 za jazykový certifikát. U osmiletého oboru může dosáhnout maximálně 105 bodů: 50 z českého jazyka, 50 z matematiky a 5 za známky na vysvědčení. Podrobnosti ZDE pro čtyřleté a ZDE pro osmileté studium.
Kdy a kam je potřeba dodat žádost o uzpůsobení podmínek přijímacího řízení, např. navýšení času pro dyslektiky apod.?
Žádost je nutno doložit současně s přihláškou. Musí být přímo z pedagogicko-psychologické poradny speciálně pro přijímací zkoušky, nestačí posudek ze základní školy.