(Od Petra Švece) Dne 10. dubna 2025 se konal v Městské knihovně Břeclav workshop se spisovatelkou Markétou Pilátovou. Setkání s ní neodolali Matěj Šmíd (7.A) a Ema Pařízková (2.D/4). Čekalo je autorčino povídání o spisovatelském řemesle i vlastní tvůrčí práce.
Markéta Pilátová je velmi zkušená a zavedená současná česká autorka a novinářka, publikuje od 90. let, píše nejen beletrii pro dospělé publikum, ale i literaturu pro děti, často vychází i ze své jihoamerické zkušenosti. K jejím nejznámějším románům patří Senzibil nebo S Baťou v džungli.
Díky malému počtu účastníků měl workshop osobnější charakter a účastníci si ho dle vlastních slov velmi užili. Z větší části sestával z povídání paní spisovatelky: o tom, že začínající autoři musí hodně číst, že každý, kdo chce psát, musí oplývat zvídavostí, zajímat se o svět okolo atd.
Dostalo se nám mnoha dalších rad, postřehů, doporučení. Například, že i když každý autor hledá svůj hlas, může to být podle Markéty Pilátové past: člověk tak zpohodlní, píše pořád stejně. Jako autora, který dokáže být pokaždé jiný, přesto svůj, uváděla nositele Nobelovy ceny za literaturu Kazua Ishigura. Velmi doporučovala psaní deníků, které má terapeutický rozměr, může zmírňovat naši prožívanou úzkost, pomáhat ve strukturování emocí. Zde došlo i na praktickou část workshopu – deníkové cvičení, kdy si každý (včetně autora tohoto textu i Markéty Pilátové) deníkovou formou zpracoval den, kdy se setkání se spisovatelkou konal.
Účastníkům se dostalo spousty doporučení knih, které podle M. Pilátové inspirují, posilují lásku k literatuře, pomáhají zvládat autorské bloky či prokrastinaci.Mrzí vás, že jste nemohli přijít? Nemusíte litovat, zde je jejich asi ne úplný výčet:
• Cal Newport: Pomalá produktivita; Hluboká práce
• Astrid Lindgrenová: Válečné deníky 1939-1945
• Steven Pressfield: Válka umění
• Graham Greene: Můj svět – Deník snů
• Umberto Eco: Šest procházek literárními lesy
• Olga Tokarczuková: Vnímavý vypravěč
Teď je jenom na vás, čím a jak se na své tvůrčí cestě necháte inspirovat...